Recenzja telefonu Nokia E52

Czy to godny następca modelu Nokia E51?

Nawigacja satelitarna GPS, darmowe mapy

Nawigację GPS można uznać za taki sam postęp wobec Nokii E51, jakim było Wi-Fi względem Nokii E50. Jeszcze w czasie prezentacji nowego modelu, oryginalne mapy Nokia Maps (zresztą tak jak wszystkie inne) były płatne, co skutecznie zawężało potencjalny krąg użytkowników nowej funkcji. Na szczęście parę miesięcy później producent przygotował odświeżoną wersję aplikacji, zsynchronizował je z budowaną przez siebie marką Ovi, ale co najważniejsze udostępnił je na zawsze za darmo dla szerokiej gamy modeli, wśród której znalazła się także Nokia E52, co niewątpliwie odbiło się pozytywnie na jej atrakcyjności.

GPS Mapa Pozycja

A więc już od chwili zakupu smartfon ma wgraną aplikację Nokia Ovi Maps 3.0. Na dołączonej karcie pamięci znajdują się natomiast mapy Polski o świetnym pokryciu, tak więc nawigacji można zacząć używać od razu. Ja jednak polecam zrobić kopię zapasową i skasować katalog Cities, a następnie wgrać te mapy raz jeszcze poprzez pakiet Nokia Ovi Suite na komputerze, co da nam pewność, że są one najświeższe. Bez tego nie można było po prostu aktualizować tychże danych. Nie posiadając samochodu korzystałem głównie z funkcji nawigacji pieszej, toteż na niej oprę swój opis.

Sama nawigacja spisuje się poprawnie i jest czytelna, ale niezbyt nadaje się do regularnego używania w aucie z powodu małego ekranu (sporadycznie owszem). Zainstalowany moduł jest dość dokładny, choć zauważyłem, że komórka pokazuje mi, jakobym był o kilkanaście metrów bliżej, sygnał zaś zgubił mi się dotąd tylko raz w centrum Starego Miasta w Gdańsku między wąskimi uliczkami. Na początku „zimny start” GPS-a oraz ustalanie pozycji (tzw. fix getting) przebiegało bardzo opornie, nawet do 15 minut. Obecnie nie mogę oprzeć się wrażeniu, że się po prostu „wyrobił”, gdyż określa pozycję zaledwie w kilka minut. Oczywiście można ten czas jeszcze znacząco skrócić, używając funkcji wspomagania, czyli A-GPS, dzięki której na podstawie 10kB pobranych danych trwa to dosłownie kilka sekund.

Mapy również nie budzą moich zastrzeżeń, potwierdzając opinie o świetnym pokryciu. Jadąc taksówką wsiami i prawie że drogami polnymi za Grunwaldem i Frygnowem, wszystkie one, a nawet wjazdy do poszczególnych uliczek z domami, miały swoje odzwierciedlenie na mapie. W ustawieniach możemy włączyć wyświetlanie różnego rodzajów punktów POI. W nawigacji samochodowej poprowadzi nas polski głos Marty, natomiast w pieszej musimy zadowolić się wibracjami i „piknięciami”. Po włączeniu kompasu klawiszem „5” mapy obracają się razem z nami. Nokia Ovi Mapy są też zintegrowane z przewodnikami, informacjami o lokalnych wydarzeniach, a nawet z prognozą pogody — wymagane w tym celu jest jedynie przejście do trybu Online (niestety nie udało mi się zaprzęgnąć do niego Wi-Fi, więc pozostaje liczyć się z opłatami za transfer).